AMP we wspinaczce sportowej - dominacja Lubelszczyzny

Tak udanego weekendu w zawodach w ramach Akademickich Mistrzostwach Polski reprezentanci Lubelszczyzny długo nie zapomną - historyczny sukces w biegach przełajowych, awans 3 uczelni na Finał AMP w tenisie stołowym i na koniec worek medali we wspinaczce sportowej. W Katowicach na Akademickich Mistrzostwach Polski we wspinaczce sportowej wystartowało 109 zawodniczek z 33 uczelni i 204 zawodników z 36 uczelni wyższych z całego kraju.

Świetnie spisały się przede wszystkim Panie z Uniwersytetu Przyrodniczego (jak zwykle:), które w pięknym stylu wywalczyły złoty medale w klasyfikacji generalnej AMP i w klasyfikacji uczelni społeczno-przyrodniczych. Ich dominacja ma oczywiście przełożenie na ilość wywalczonych medali indywidualnych. W zawodach na trudność bezkonkurencyjna była Karina Mirosław, która zdobyła 2 kolejne złote medale na tych zawodach, brązowy medal w klasyfikacji uczelni społeczno-przyrodniczych przypadł Monice Prokopiuk (4 w klasyfikacji generalnej). W ścisłym finale wzięła także udział kolejna reprezentantka UP Lublin Małgorzata Rudzińska (5 miejsce). W zawodach na czas zawodniczki UP wypadły równie rewelacyjnie: Monika Prokopiuk  uplasowała się na 2 miejscu w klasyfikacji generalnej, a Karina Mirosław na 3 miejsce (obie zdobyły także kolejno srebrny i brązowy medal w klasyfikacji uczelni społeczno-przyrodniczych). Tuż za podium na 4 pechowym miejscu w klasyfikacji generalnej i typów uczelni znalazła się ponownie Małgorzata Rudzińska. Powody do zadowolenia mają także studentki UMCS Lublin, które wygrały klasyfikację uniwersytetów, a niewiele brakło im do brązowego medalu w klasyfikacji generalnej (4 miejsce). W zawodach na trudność w klasyfikacji uniwersytetów srebrny medal indywidualnie zdobyła Agnieszka Miciuła. Natomiast w zawodach na czas studentki UMCS obstawiły całe podium indywidualne w klasyfikacji uniwersytetów (1 miejsce - Agnieszka Miciuła, 2 miejsce - Milena Marczak, 3 miejsce - Sandra Bauer).

W rywalizacji mężczyzn najlepiej wypadli także studenci Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, którzy zajęli drugie miejsce w klasyfikacji generalnej i 1 miejsce w klasyfikacji uczelni społeczno-przyrodniczych. Srebro w klasyfikacji uniwersytetów przypadło zawodnikom UMCS Lublin (9 miejsce w klasyfikacji generalnej), a na 11 miejscu w całych zawodach sklasyfikowani zostali studenci Politechniki Lubelskiej (7 miejsce w klasyfikacji uczelni technicznych). Bohaterem indywidualnej rywalizacji mężczyzn został Jakub Ginszt (UMCS Lublin), który wywalczył komplet 4 złotych medali w obu konkurencjach (zarówno w klasyfikacjach uniwersytetów, jak i generalnych). W zawodach na trudność w klasyfikacji uczelni społeczno-przyrodniczych 2 medale: srebrny i brązowy zdobyli kolejno Paweł Pietrzak i Kamil Gomółka (obaj UP Lublin). W zawodach na czas, oprócz Kuby, brązowy medal w klasyfikacji generalnej zdobył zdobył również reprezentant Politechniki Lubelskiej Mateusz Puzoń (drugi z reprezentantów PL Hubert Styła przegrał walkę o medal właśnie z Mateuszem). W typach uczelni w zawodach na czas łupem zawodników z Lubelszczyzny padły jeszcze następujące medale: złoty dla Mateusza Puzonia i srebrny dla Huberta Styły w klasyfikacji uczelni technicznych oraz srebrny dla Kamila Gomółki w klasyfikacji uczelni społeczno-przyrodniczych. Na tym nie koniec, ponieważ w zawodach wziął także udział 1 zawodnik Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, a mianowicie Michał Ginszt, który zwyciężył w zawodach na trudność w klasyfikacji uczelni medycznych, a w zawodach na czas w klasyfikacji uczelni medycznych zajął 2 miejsce.

Podsumowując, reprezentanci Lubelszczyzny wywalczyli w Katowicach cały worek medali: 6 medali w zawodach drużynowych (2 w klasyfikacji generalnej i 4 w typach uczelni) oraz aż 23 medale indywidualne (6 w klasyfikacji generalnej i 17 w typach uczelni). Ten wynik to coś niepowtarzalnego i niesamowitego!!! Wielkie brawa dla naszych reprezentantów!!!