AZS Lublin poszerza działalność - rozmowa z Elżbietą Deleżuch

Rok 2016 zaczęliśmy od wywiadu z kol. Anną Romanowską. Kolejną bardzo ważną osobą dla lubelskiego AZS-u jest kol. Elżbieta Deleżuch. Od początku roku prowadzi projekt Aktywny Lublin, z powodzeniem reprezentuje nasze środowisko w Zarządzie Głównym AZS. O swoich zadaniach i planach opowiedziała dla AZS Lublin.

Kiedy rozpoczęła się Twoja działalność w AZS-ie?
- Moja przygoda rozpoczęła się po pierwszym roku studiów. Wybraliśmy się sporą grupą z roku na szkolenie żeglarskie do naszego ośrodka nad Piasecznem. Następnie na początku roku akademickiego 2007/2008 okazało się, że nasz AZS (przyp. red.: AZS Uniwersytetu Przyrodniczego) potrzebuje osób do sekcji żeglarskiej. Tak poznaliśmy urzędującą wtedy Panią Prezes, którą była kol. Marta Soboś. Marta po rozmowie ze mną i kol. Piotrkiem Dąbrowskim zaproponowała nam pracę, jako wolontariusze przy zarządzie Klubu Uczelnianego AZS Uniwersytetu Przyrodniczego.

W bieżącej kadencji jesteś w Zarządzie Głównym AZS, jakie wiążą się z tym obowiązki?
- Moja działalność w Zarządzie Głównym AZS jest dla mnie dużym wyróżnieniem, ponieważ podczas zebrań zapadają decyzje, które potem mają wpływ na działalność wszystkich Klubów Uczelnianych AZS w Polsce. Na posiedzeniach Zarządu prowadzimy rozmowy i bierzemy udział w głosowaniach nad różnymi projektami, możemy również zgłaszać swoje inicjatywy. Jest to duża odpowiedzialność. Równie ważną rolę - w moim odczuciu - mogę pełnić w Radzie Upowszechniania Kultury Fizycznej, która działa przy Zarządzie Głównym AZS. Mamy tam praktyczne podejście do sportu powszechnego. W tym roku akademickim pierwszy raz włączyliśmy do imprez ogólnopolskich, organizowanych przez AZS, turniej "Z SKSu do AZSu". Pomysł takich zawodów (pod nazwą „Z UKS-u do AZS-u. Studiuj w Lublinie”) zrodził się kilka lat temu w Lublinie z inicjatywy kol. Jakuba Kosowskiego.

Od początku 2016 roku pilotujesz projekt Budżetu Obywatelskiego pn. "Aktywny Lublin", jak wygląda realizacja tego zadania?
- Bardzo mnie cieszy, że projekt "Aktywny Lublin" wpisuje się w ideę AZS-u promującego sport nie tylko wśród studentów. Dobrze, że ten projekt wychodzi do mieszkańców Lublina, którzy być może nigdy wcześniej nie mieli styczności z AZS-em. Tym projektem możemy pokazać Lublinianom, że AZS robi coś z myślą o nich i to jest naprawdę fajne. Jeśli chodzi o zajęcia to już można zapisywać się i brać udział w szachach, aqua aerobicu - cieszącym się ogromnym powodzeniem, fitnessie, zumbie i zabawach dla przedszkolaków. Od marca będziemy uruchamiać kolejne dyscypliny: taniec, nordic walking, biegi, piłkę nożną dla dzieciaków i paintball, na który wszyscy czekają z niecierpliwością.

Na ostatnich wyborach Organizacji Środowiskowej AZS Woj. Lubelskiego przegłosowano osobowość prawną i wybrano nowy zarząd. Jakie cele zostały postawione przed tą organizacją? (przyp. red.: od 2007 roku działa AZS Klub Środowiskowy Woj. Lubelskiego, którym głównym zadaniem jest organizowanie zawodów sportowych dla studentów)
- Głównym celem będzie promocja AZSu do szerszego grona, aby marka Akademickiego Związku Sportowego przebijała się i utrwalała również wśród osób spoza środowiska akademickiego. Chcemy organizować dodatkowe zajęcia sportowe, czy zawody tak, aby AZS kojarzył się bardzo pozytywnie - z aktywnością i zdrowym stylem życia. Chcielibyśmy organizować wydarzenia sportowe w innym miastach (Zamość, Chełm, Biała Podlaska, czy Stalowa Wola), tak jak jest to robione w Lublinie. AZS Klub Środowiskowy organizuje sztandarowe imprezy AZS, takie jak: Akademickie Mistrzostwa Woj. Lubelskiego czy Polski, natomiast Organizacja Środowiskowa AZS Woj. Lubelskiego mogłaby zająć się organizacją zajęć rekreacyjnych lub okolicznościowych imprez o charakterze promującym AZS.

Przed nami kolejna edycja Testu Coopera - planowana na przełomie maja-czerwca, jak będzie wyglądała w tym roku?
- Już od pięciu lat odbywa się Test Coopera w Lublinie. W tym roku chcielibyśmy, aby wzięło w nim udział jak najwięcej osób. Zależy nam aby ludzie zobaczyli, że nie tylko mają szanse poprawy swojej kondycji fizycznej - np. poprzez zajęcia sportowe finansowane z Budżetu Obywatelskiego, ale też dajemy im możliwość sprawdzenia swojej formy. Planowane są trzy dni, podczas których będzie organizowany Test Coopera w Lublinie, będą to trzy kolejne piątki w godzinach popołudniowych. Takie terminy mam nadzieję, że pozwolą na wzięcie w nich udziału jak największej ilości osób.

 

Rozmawiał Piotr Rejmer

Komunikat nr 96 - wyniki regat żeglarskich
Komunikat nr 94
 - wyniki zawodów w streetbaskecie
Komunikat nr 92
 - wyniki piłki ręcznej K
Komunikat nr 91
 - wyniki zawodów w lekkiej atletyce
Komunikat nr 89
 - wyniki piłki nożnej M
Komunikat nr 88
 - wyniki zawodów w siatkówce plażowej
Komunikat nr 87
 - wyniki zawodów w tenisie

1. UMCS Lublin - 577 pkt.
2. Politechnika Lubelska - 531,5 pkt.
3. UP Lublin - 505,5 pkt
4. KUL Lublin - 475,5 pkt.
5. UM Lublin - 420 pkt.
6. PWSZ Chełm - 161 pkt.
7. WSSP Lublin - 110,5 pkt.
8. WSOSP Dęblin - 105 pkt.
9. AWF Biała Podlaska - 94 pkt.
10. PSW Biała Podlaska - 82 pkt.
11. WSEI Lublin - 72 pkt.
12. PWSZ Zamość - 61 pkt.
13. WSNS Lublin - 24 pkt.
14. KUL St. W. - 0 pkt.
...
Pełna klasyfikacja:
Organizujemy/AMWL/PUNKTACJA