Akademickie Mistrzostwa Woj. Lubelskiego 2015/2016 zakończyliśmy pod koniec czerwca zawodami w żeglarstwie. Na przestrzeni całego roku zwycięstwo w klasyfikacji końcowej zapewnił sobie Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Które zawody budzą najwięcej emocji, kto z organizatorów wyróżnił się na tle pozostałych - tuż po zakończeniu rozgrywek opowiadał Koordynator AMWL, kol. Jakub Kańkowski.
Jak przebiegały tegoroczne rozgrywki AMWL?
- W Akademickich Mistrzostwach Województwa Lubelskiego 2015/2016 wystartowało 13 uczelni. Oprócz lubelskich uczelni zaprezentowały się: WSOSP Dęblin, PWSZ Zamość, PWSZ Chełm oraz dwie uczelnie z Białej Podlaskiej (PSW i AWF). W klasyfikacji końcowej po raz kolejny zdecydowanie zwyciężył UMCS Lublin. Na podium doszło do małej roszady - jak przed dwoma laty Politechnika Lubelska wyprzedziła Uniwersytet Przyrodniczy z Lublina. W tym roku największy skok, a zarazem najlepsze miejsce w klasyfikacji końcowej w swoich występach osiągnęła Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie - 6 miejsce.
Akademickie Mistrzostwa Woj. Lubelskiego to ponad 20 dyscyplin. Które budzą najwięcej emocji, w których rywalizacja jest najciekawsza?
- Ciężko wyróżnić jedną dyscyplinę, ponieważ w wielu dyscyplinach jest zacięta rywalizacja do samego końca. Najłatwiej zaobserwować to w grach zespołowych tj. koszykówce, piłce ręcznej, futsalu czy piłce siatkowej. Mamy tam bezpośrednią rywalizację pomiędzy uczelniami. Wysoki poziom mamy podczas zawodów w lekkiej atletyce, gdzie startują zawodnicy wyczynowi zakwalifikowani do Akademickiego Centrum Szkolenia Sportowego w Lublinie.
Warto wspomnieć o organizatorach, są nimi Kluby Uczelniane AZS. Jak wyglądało to w tym roku, może ktoś szczególnie się wyróżnił?
- Uważam, że wszystkie zawody zostały zorganizowane na wysokim poziomie. Każda uczelnia starała się, aby rozgrywki przeprowadzić w możliwie jak najlepszy sposób. Jeśli miałbym którąś imprezę wyróżnić - to zawody w trójboju siłowym przeprowadzone przez Klub Uczelniany AZS KUL Lublin.
Które z zawodów odbyły się po za Lublinem?
- Było kilka dyscyplin, w których rozgrywki zorganizowaliśmy po za Lublinem: tenis stołowy - turniej indywidualny w Białej Podlaskiej, a turniej drużynowy w Zamościu; biegi przełajowe - I runda w Zamościu, a II runda w Adamowie. Na koniec ostatnie zawody w żeglarstwie zrobiliśmy nad Jeziorem Piaseczno. Ponadto na stoku w Batorzu zadebiutowały zawody w snowboardzie i narciarstwie - zresztą bardzo udane.
Jakie są plany odnośnie przyszłorocznej edycji AMWL?
- Już rozpoczęliśmy przygotowania do kolejnej edycji AMWL, która odbywać się będzie w roku akademickim 2016/2017. Na pewno w kilku dyscyplinach czekają nas zmiany regulaminowe, ale chcemy też zmienić w paru system ich przeprowadzania. Ponadto przez wakacje będziemy przygotowywać nową stronę AZS Lublin. Warto wspomnieć, że przyszłoroczna edycja będzie zarazem Jubileuszową 10 edycją Akademickich Mistrzostw Województwa Lubelskiego.
Rozmawiał Piotr Rejmer